Planerat systemunderhåll 9 dec från kl. 20.00 och tillfälliga driftstörningar kan förekomma i appen, tack för ert tålamod.

Hälsa Hemma enda vårdgivare utan anmärkning i stor IVO-granskning

Innehållet har granskats av: Specialistläkare och/eller kvalificerad vårdpersonal

Igår släppte Socialstyrelsen sin rapport om omställningen till en god och nära vård, där man betonar digitalisering, fast läkarkontakt och distansmonitorering som nycklar för att stärka primärvården. Hälsa Hemma Vårdcentral är ett konkret exempel på hur dessa arbetssätt kan omsättas i praktiken.

Redan i april i år presenterade nämligen Inspektionen för vård och omsorg, IVO, sin granskning av 43 vårdgivare i hela landet i omställningen till en god och nära vård, på uppdrag av regeringen. För alla regioner och privata vårdgivare utom en konstaterades brister inom personcentrering, tillgänglighet, samverkan, kontinuitet eller systematiskt kvalitetsarbete. Hälsa Hemma var den enda vårdgivaren i landet som inte fick någon anmärkning i granskningen.

– Vi är glada över att vårt arbetssätt bedömdes hålla hela vägen. Att alla patienter har en fast läkarkontakt, att vården startar digitalt och att vi systematiskt följer patienternas hälsodata skapar både kontinuitet och tillgänglighet, säger Fabian Ruben, Specialist i allmänmedicin och vd på Hälsa Hemma.

Digitalisering som nyckel i omställningen

I Socialstyrelsens nya rapport framhålls att digitala verktyg är avgörande för att förbättra tillgängligheten i primärvården. Digitala besök, bokningar och distansmonitorering ska underlätta kontakten med vården och göra det enklare för patienter att få hjälp i tid. Samtidigt konstaterar Socialstyrelsen att de digitala satsningarna ännu inte lett till märkbara förbättringar i patienternas upplevelser av delaktighet, kontinuitet och tillgång till en fast läkarkontakt.

– För att leva upp till politikernas önskemål om ökad digitalisering, byter många vårdcentraler i dag bara ut det klassiska vårdmötet över telefon mot ett videomöte men arbetar i övrigt som man alltid har gjort. Det skapar inget större mervärde och det är inte konstigt att patienterna då inte upplever någon förbättring. Ett digitalt arbetssätt som verkligen ökar tillgängligheten kräver ett tydligt omtag, säger Ruben.

Ett digitalt arbetssätt innebär omfattande organisatoriska förändringar för att få ett “digitalt först”-perspektiv. Det handlar om att alla vårdmöten initieras digitalt och sedan styrs vidare till fysisk undersökning bara i de fall då det är nödvändigt. På så sätt kan patienterna få en mer effektiv kontakt med vården, samtidigt som vårdpersonalens tid används på ett mer ändamålsenligt sätt.

Alla patienter hos Hälsa Hemma möter vården via appen, har en namngiven fast läkarkontakt och får tillgång till en uppkopplad blodtrycksmätare som gör det möjligt att följa hälsodata i realtid. På så sätt kan vården bli mer proaktiv och anpassad efter individens behov.

– På Hälsa Hemma startar alla möten digitalt så att endast de ärenden som kräver fysisk undersökning bokas in för fysiskt möte på vårdcentralen eller via hembesök. Det gör vården både mer effektiv för personalen och mer smidig för patienterna. IVO:s granskning visar att vi är på rätt väg mot omställningen till en god och nära vård, avslutar Ruben.

Hälsa Hemma i korthet

  • Digitalt först: Patienterna möter vården via Hälsa Hemma-appen.
  • Fast läkarkontakt: Alla patienter har en namngiven läkare som följer dem över tid.
  • Distansmonitorering: Patienterna erbjuds en uppkopplad blodtrycksmätare kopplad till appen, vilket gör det möjligt att följa och agera på hälsodata i realtid.
  • Hembesök: När ett fysiskt möte behövs gör vårdpersonalen hembesök hos patienten.
  • Geografisk närvaro: Hälsa Hemma finns i Storstockholm, Stor-Göteborg och Malmö/Lund.

Fakta

  • IVO:s rapport (april 2025): 42 av 43 vårdgivare i hela landet fick anmärkningar. Enda undantaget: Hälsa Hemma.
  • Socialstyrelsens delrapport (september 2025): Lyfter digitalisering, fast läkarkontakt och distansmonitorering som centrala delar i utvecklingen mot en god och nära vård.

Senast uppdaterad:

Dela artikeln med andra

Aktuellt

Solna

Anhörigvecka i Solna

Mellan 29 september – fredag 3 oktober kommer Anhörigveckan i Solna ta plats. I samband med internationella Anhörigdagen, som infaller söndag 6

Läs artikeln »

Få mer information

Hälsa Hemma förenklar kontakten med vården för tusentals nöjda svenskar. Är du näst på tur? Skriv upp dig nedan för att få mer information från oss.

Du får även vårt nyhetsbrev och kan såklart när som helst avregistrera dig.

En revolution!

Hälsa Hemma förenklar kontakten med vården för tusentals nöjda svenskar. Är du näst på tur? Skriv upp dig nedan för att få mer information från oss.

Du får vårt nyhetsbrev och kan såklart när som helst avregistrera dig.

Kaisa Hope

Psykolog

Jag är legitimerad psykolog och arbetar på Hälsa Hemma med psykologisk behandling utifrån KBT och ACT. Min erfarenhet består av flerårigt arbete med terapi för främst barn och ungdomar, men även för vuxna. Min förhoppning är att jag kan hjälpa dig att göra vardagen enklare och mer meningsfull. På fritiden spelar jag gärna basket och trummor.

Oscar Damberg

Psykolog

Mitt namn är Oscar Damberg och jag arbetar som psykolog på Hälsa Hemma. Mina uppgifter på vårdcentraler är att bedöma svårigheterna hos de som söker, ge passande stöd och genomföra psykologiska behandlingar enligt KBT. Detta bästa med att arbeta på Hälsa Hemma är kulturen av att vilja utvecklas och skapa en tillgänglig primärvård.

Patrik Johansson

Psykolog

Jag är legitimerad psykolog och arbetar på Hälsa Hemma med psykologisk behandling utifrån KBT och ACT. Min erfarenhet består av flerårigt arbete med terapi för främst barn och ungdomar, men även för vuxna. Min förhoppning är att jag kan hjälpa dig att göra vardagen enklare och mer meningsfull. På fritiden spelar jag gärna basket och trummor.

Anna Sjöstrand

Psykolog

Jag är legitimerad psykolog och arbetar med psykologisk behandling utifrån KBT. Tidigare har jag arbetat i Barn- och Ungdomspsykiatrin, samt många år inom primärvård med behandling och samordning. Det finaste med mitt jobb är att få träffa så modiga människor, som vågar att vara sårbara och göra svåra förändringar. På fritiden ägnar jag mig åt styrkelyft, pardans och tennis.

Viktor Kaiser

Psykolog

Jag är legitimerad psykolog och arbetar på Hälsa Hemma vårdcentral med psykologisk behandling utifrån KBT och ACT. Sedan tidigare har jag erfarenhet av att jobba med barn och vuxna inom olika verksamheter. Det roligaste med mitt jobb är att hjälpa människor till konkreta beteendeförändringar och ökad livskvalitet. Utanför jobbet är jag intresserad av globala frågor, musik och fotboll.

Just nu upplever vi störningar med registrering av nya patienter i Hälsa Hemma-appen. Vi arbetar på att åtgärda problemen.

Vi har stängt i dag midsommarafton.


Jag är specialist i allmänmedicin och har jobbat som läkare primärvården i Stockholm men även med digitala läkarbesök. Här på Hälsa Hemma gör vi både och, beroende vad som passar bäst. En av de finaste delarna av jobbet på en vårdcentral är att vi träffar våra patienter flera gånger och hinner lära känna varandra. På min fritid älskar jag att vara med min familj och med min hund.