svinkoppor-smitta-behandling-barn

Svinkoppor – behandling och smitta | Impetigo

Svinkoppor är en mycket smittsam hudinfektion som är vanlig bland barn. I de flesta fall kan du själv behandla svinkoppor utan att söka vård. Vanliga symtom är röda fläckar på huden som övergår i gulaktiga vätskefyllda blåsor. Svinkoppor kallas även impetigo.

Innehåll:

Startsida     ->    Hjälp och råd     ->     

Svinkoppor – behandling och smitta | Impetigo

Vad är svinkoppor (impetigo)?

Svinkoppor (impetigo) är en mycket smittsam hudinfektion som vanligen drabbar barn i åldern ett till sex år. Vanliga symtom inkluderar röda utslag och vätskefyllda blåsor. Infektionen orsakas av två olika bakterier som kallas streptokocker, och staphylokockus aureus. I de allra flesta fall är egenvård tillräckligt och du behöver inte söka vård.

Det är vanligt att drabbas av svinkoppor i samband med förkylning. Detta eftersom immunförsvaret redan är försvagat av förkylningen. Bakterierna får även lättare fäste på fuktig hud som exempelvis runt näsa eller mun.

Vilka symtom ger svinkoppor?

Från smittotillfället tar det två till tre dagar tills det första symptomet uppstår. Det tar då formen av röda utslag som övergår till vätskefyllda gulaktiga blåsor. Utslagen kliar ofta mycket och kan det upplevas som obehagligt.

Oftast uppstår utslagen kring mun och näsa. Det förekommer även på överkroppen, fingrarna, eller bakom öronen. Från första behandling tar det cirka en vecka innan såren läkt. Däremot slutar du smitta så fort såren är helt uttorkade. 

svinkoppor-smitta-behandling-barn

Hur smittar svinkoppor?

Svinkoppor kan upplevas som obehagligt men är i de allra flesta fall helt ofarligt. Även om blåsorna har övergått till sårskorpor kan det fortfarande vara smittsamt. Svinkoppor smittar genom direktkontakt så länge såren är fuktiga. Därför är det viktigt att hålla ett smittat barn hemma från förskola eller skola ända tills såren är helt torra.

Det tar oftast en vecka för såren att läka helt. Det är lätt att såren blir återinfekterade innan de är helt läkt. Du bör därför fortsätta hålla extra god hygien genom hela läkningsprocessen.

Minska smitta av svinkoppor

För att minska risken för återinfektion och smittspridning bör du:

  • tvätta händerna noggrant med tvål och vatten flera gånger om dagen.
  • undvika att röra vid såren utan engångshandskar.
  • tvätta kläder och sängkläder dagligen i 60 grader.

Behandling av svinkoppor (impetigo)

För att minska smittspridning bör du behandla svinkoppor vid första symtom. Oftast läker såren inom en vecka från första behandling.

Så här egenbehandlar du svinkoppor:

  • Tvätta händer och sårskorpor noga och ofta.
  • Ta bort sårskorporna och tvätta mycket noggrant med tvål och vatten.

Var noga med att inte röra vid såren utan engångshandskar. Risken är annars att smittan överförs till dig.

Starta ett ärende i Hälsa-hemma-appen om:

  • personen har feber.
  • såren inte läker inom en vecka från det att symtomen behandlades.
  • utslagen sprider sig till stora områden på kroppen.

Kontakta oss i Hälsa Hemma-appen om du är osäker eller känner av något av symtomen ovan. Våra läkare och sköterskor svarar oftast inom några få minuter. VI har även hudläkare.

Senast uppdaterad:

Innehållet har granskats av: Specialistläkare och/eller kvalificerad vårdpersonal

Så här får du vård

Hälsa Hemma vårdcentral tar totalt vårdansvar och du betalar vanlig patienttaxa när du söker vård hos oss.

1. Ladda ner appen.
Med några klick laddar du ner appen på App Store eller Google Play

2. Starta nytt ärende.
Väl inne i appen klickar du på den stora rosa knappen ”Starta nytt ärende”.

3. Möt din läkare i appen. 
Med ett klick startar du en konversation i appen. Våra läkare eller sköterskor svarar snabbt, oftast inom 10 minuter.

Ladda ner appen för att träffa vårdpersonalen

Här erbjuder vi hembesök

Hälsa Hemma är del av primärvården i Region Stockholm och Västra Götalandsregionen. Du väljer Hälsa Hemma som vilken annan vårdcentral som helst. När vi behöver träffas fysiskt gör vi hembesök i Stockholms- och Göteborgsområdet.